Kuidas ja milline õhk-õhksoojuspump valida?

Õhk-õhksoojuspump, mida tavaliselt nimetatakse lihtsalt õhksoojuspumbaks, on seade, mis kogub välisõhust soojusenergiat ja kütab sellega toa soojaks. See on populaarne küttelahendus, millel on mitmeid eeliseid, eriti kui otsite taskukohast, energiasäästlikku ja paindlikku viisi kodu kütmiseks ja jahutamiseks. 

Õhksoojuspumba valimine on keeruline protsess ja reeglina me klientidel seda iseseisvalt teha ei soovita. Õige soojuspumba valimisel on vaja arvesse võtta mitmeid erinevaid faktoreid, näiteks hoone kasutusala, olemasolevat küttesüsteemi, ruumi soojapidavust, köetava pinna suurust ja ruumide planeeringut. Alljärgnevalt toome välja mõned soovitused, mida õhk-õhksoojuspumba valimisel arvestada tasub.

Hinda hoone küttesüsteemi

Õhk-õhk tüüpi soojuspumpa on võimalik paigaldada pea igale poole, kus on olemas elektriühendus ja sein, kuhu pump kinnitada – elumajja, garaaži, lattu, suvilasse, korterisse või kontorisse. Küll aga tasub läbi mõelda, millal ja mis tingimustel soovite seadet kasutada. Õhksoojuspumpa saab kasutada peamise või täiendava küttesüsteemina. Enne otsuse tegemist tuleb hinnata, milline on Teie olemasolev küttesüsteem ja kuidas õhksoojuspump sellega sobituks.

Reeglina on õhksoojuspump lisakütteks kõige optimaalsem lahendus, et talvel ruumides ühtlast temperatuuri hoida ja vajadusel suvel tube jahutada. Kui teil on hoones näiteks elektriküte, mis on külmadel talvedel tihti kallis ja ebaefektiivne, siis on soojuspump selle kõrval suurepärane täiendus, kuna õhksoojuspump vähendab küttekulusid kuni 60 protsendi võrra.

Paljusid kodusid köetakse põhiliselt ahjuga, kuid see nõuab igapäevast kütmist ning ei suuda tagada stabiilset temperatuuri kogu päeva vältel. Sarnaselt ei ole ka pelletikatel kõige mugavam ja paindlikum küttelahendus. Ka neil juhtudel on õhksoojuspump mugav lisalahendus, mis hoiab temperatuuri just sel ajal, kui ahju või pelletikatelt ei köeta.

Kui kaalute paigaldada õhksoojuspumpa vesiküttesüsteemi kõrvale, siis ühe variandina tasuks kindlasti kaaluda õhk-vesi soojuspumba paigaldamist, mille saab ühendada olemasoleva küttetorustikuga.

Õhksoojuspump on ka suurepärane üleminekulahendus kevadel ja sügisel, kui temperatuur ei ole veel piisavalt madalale langenud, et tasuks põhiküttesüsteemi kasutada. Soojuspump pakub sel perioodi vajadusel kiiret ja energiasäästlikku lahendust. Kui soovite õhksoojuspumpa kasutada põhiküttena aastaringselt ja ka suure külmaga, tuleb soetada võimsam soojuspump.

Tee kindlaks köetava pinna suurus

Köetava pinna suurus ja hoone energiavajadus on õhksoojuspumba valimisel üks kõige olulisem kriteerium. On levinud eksiarvamus, et võimsam õhksoojuspump on alati parem. Kui ostate liiga võimsa seadme siis masina töös hoidmine suurendab asjata energiatarbimist. Liiga nõrga õhksoojuspumba paigaldamisel töötab seade pidevalt maksimaalsel võimsusel, kuid ei suuda ruumi soojaks kütta. Õige õhksoojuspumba valik tagab optimaalse küttevõimsuse ja energiaefektiivsuse.

Rusikareeglina on keskmise elamu energiavajadus 60-70 W/m² kohta, uuemate majade puhul 40-45 W/m² kohta. See tähendab, et 1 kW küttevõimsusega on keskmise elamu puhul võimalik kütta 15 m² suurune ruum ja uuemate majade puhul, mis on väiksema energiavajadusega, 20-25 m² suurune ruum. Juhul kui hoone soojuskadu ja sellest tulenevalt ka energiavajadus kütteks on keskmisest suurem, on otstarbekas valida võimsam õhksoojuspump. 

Analüüsi hoone planeeringut

Teine äärmiselt oluline faktor sobiva õhksoojuspumba valimisel on hoone planeering. Õhksoojuspump töötab kõige efektiivsemalt avatud planeeringuga majades, kus soe õhk saab vabalt liikuda. Näiteks kui kodus on avatud elutuba, mis ühendatud köögi ja koridoriga, siis suudab enamasti üks õhksoojuspump kütta või jahutada kogu ruumi.

Kui aga Teie kodus on palju eraldi tube, mille vaheuksed hoitakse sageli suletuna või on toad üksteisest koridoriga eraldatud, ei pruugi soojuspumba toodetud soe õhk igasse ruumi jõuda. Sarnane probleem võib tekkida ka juhul, kui hoonel on kaks korrust, mis ei ole avatud, vaid on ühendatud trepiga. Sellisel juhul tuleks kaaluda mitme siseosaga õhksoojuspumba paigaldamist, et tagada ühtlane temperatuur ja tõhus kütmine kõikides ruumides. 

Vastavalt ruumide paiknemisele tuleb valida ka õhksoojuspumba paigaldamise asukoht. Seade tuleks paigaldada võimalikult hoone kesksele, et soe õhk saaks vabalt levida kõikidesse ruumidesse. 

Milline on hea õhksoojuspump?

Hea õhksoojuspump vastab kliendi vajadustele, soovidele ja eelarvele, on energiatõhus, usaldusväärne ning sobiva võimsusega. Õhksoojuspumpade tootjaid on üsna palju: Fujitsu, Daikin, Midea, AlpicAir, Panasonic, Electrolux, Mitsubishi Heavy ja Mitsubishi Electric. Tasub arvestada, et  kallimad mudelid pakuvad tavaliselt paremat energiatõhusust, töökindlust ja rohkem lisafunktsioone ning seega võivad need pikaajalises perspektiivis osutuda märksa tasuvamaks. Alljärgnevalt toome välja mõned soovitused, millise õhksoojuspumba ostmist tasub kaaluda.

1. Parim õhksoojuspump

Üks parimaid ja efektiivsemaid õhk-õhksoojuspumpasid aastaringseks kütmiseks on Jaapanis toodetud Mitsubishi Electric MSZ-RW. Tegu on vaikse A+++ energiaklassi soojuspumbaga, mis on välja töötatud Skandinaavia kargesse kliimasse. Antud mudelite suurim eelis on unikaalselt tõhus küttetehnoloogia, mis tagab töökindluse ka väga külmal talvel. MSZ-RW mudeleid on testitud -35 kraadises pakases ning tootja garanteerib kütmise isegi -30°C juures. Meie tootevalikust on Mitsubishi Electricu kõige müüdavad mudelid MSZ-RW25 ja MSZ-RW35

2. Soodne õhksoojuspump 

Kui otsite soodsat õhk-õhksoojuspumpa, siis tasub kaaluda AplicAir Nordic Hyper 40 soetamist. Antud mudelil on hinnaklassi arvestades üsna palju lisafunktsioone ja see suudab kütta ka -30°C pakasega, mis on Eesti kliimas väga oluline. Keskmise elamu puhul sobib Hyper 40 mudel 60 ruutmeetri kütmiseks. Nordic Hyper 60 ja Nordic Hyper 80 suudavad kütta vastavalt 80 ja 90 ruutmeetri suurust hoonet.

3. Parima hinna-kvaliteedi suhtega õhksoojuspump

Parima hinna-kvaliteedi suhtega õhksoojuspump on meie hinnangul Mitsubishi Heavy Industries SRK25. Mitsubishi Heavy Industries on Jaapani tootja, kes pakub sarnaselt Mitsubishi Electricule kõrget kvaliteeti, kuid taskukohasema hinnaga. Mitsubishi Heavy Industries SRK25 suudab kütta 50-60 ruutmeetri suurust ruumi ja seda kuni -20 kraadise pakase juures.

Millist õhksoojuspumpa mitte valida? 

Õhksoojuspump on oluline investeering, mis mõjutab teie kodu mugavust ja energiakulusid aastateks. Kuigi turul on lai valik erinevaid mudeleid, ei ole kõik õhksoojuspumbad võrdselt head.

Hind on loomulikult õhksoojuspumba valimisel oluline tegur, kuid see ei tohiks olla ainus määrav kriteerium.

Odavamad õhksoojuspumbad võivad olla ebakvaliteetsema ehitusega ja nende tehnoloogia võib olla aegunud, mis tähendab madalamat energiatõhusust ja lühemat eluiga. Lisaks on sellised seadmed sageli vähem töökindlad ja vajavad sagedamini hooldust või remonti. See tähendab, et algselt säästetud raha võib hiljem kuluda sagedastele parandustele ja suuremale energiakulule.

Samuti ei tasu valida õhksoojuspumpa, millel on lühike garantiiaeg või garantii puudub üldse. See on märk toote kehvast kvaliteedist ja võib olla valus löök rahakotile, kui seade vajab remonti või väljavahetamist. Tundmatule tootja õhksoojuspumbale on rikke korral ka keeruline varuosasid leida. Seega tasub investeerida seadmesse, millel on pikaajaline garantii ja usaldusväärne klienditugi.

Müra on tegur, mida paljud inimesed õhksoojuspumba valikul alahindavad. Kui seade on liiga mürarikas, võib see häirida teie igapäevaelu, eriti kui see on paigaldatud magamistoa või elutoa lähedusse. Mürarikkad mudelid on sageli odavamad ja vanema tehnoloogiaga. Enne ostu veenduge, et seadme mürataset on testitud.

Kui palju maksab õhk-õhk soojuspumba paigaldus?

Õhk-õhk soojuspumba standardpaigalduse hind jääb vahemiku 400€ – 470€. Paigalduse hind sõltub asukohast. Keerukamate paigalduste korral, näiteks mitme siseosaga õhk-õhk soojuspumba paigalduse puhul, küsige meilt hinnapakkumist. 

Kui võimast vooluühendust on õhksoojuspumba jaoks vaja? 

Vajamineva vooluühenduse võimsus jääb vahemiku 10-16A ja sõltub õhksoojuspumba võimsusest. Täpsemalt saate mudelite nõuete kohta küsida nõu meie paigaldajatelt.