Õhk-õhk soojuspump on muutumas üha populaarsemaks küttelahenduseks tänu oma tõhususele, paindlikkusele ja suhteliselt madalatele paigalduskuludele. Õhksoojuspumba paigaldamine käib üsna kiiresti, kuid selleks, et töö sujuks muretult, tasub siiski teha mõningaid ettevalmistusi alustades seadme sise- ja välisosa asukoha valimisest ja lõpetades dokumentatsiooniga.
Siin on põhjalik ülevaade õhksoojuspumba paigaldamisest, selle kuludest ja asjaoludest, mida tuleks juba enne paigaldamist arvesse võtta.
Kui palju maksab õhk-õhk soojuspumba paigaldus?
Õhk-õhk soojuspumba paigaldamine maksab keskmiselt 460 eurot ja soojuspumba standardpaigalduse hind jääb üldiselt vahemikku 420 kuni 500 eurot olenevalt seadme asukohast. Lisaks sõltub paigalduskulu konkreetse seadme tüübist, töö keerukusest ning hoone eripäradest. Täiendavaid kulutusi võivad ka tuua keerulisemad elektritööd. Mitme siseosaga pumpade paigaldamine on keerulisem töö ja selleks tuleb kindlasti küsida personaalset pakkumist.
Mida arvestada õhk-õhk soojuspumba paigalduse puhul?
Toome välja mõned näpunäited, mis aitavad paigaldustöid kiirendada ja võimalikke lisakulusid vähendada.
1. Siseosa asukoht
Õhksoojuspumba paigalduskoha valik on äärmiselt oluline, et tagada seadme maksimaalne efektiivsus. Soojuspump koosneb sise- ja välisosast. Mõlemal komponendi paigalduskohale kehtivad nõuded, mida tuleb kindlasti järgida.
Õhksoojuspumba siseosa paigaldatakse toa seinale või lakke võimalikult avatud asukohta, mis asub ruumi keskel, et soe õhk saaks takistusteta levida. Avatud planeeringuga kodudes suudab õhksoojuspump efektiivselt kanda sooja või jahedat õhku ka teistesse tubadesse, tagades ühtlase temperatuuri kõikjal.
Näiteks sobib õhksoojuspumba siseosa jaoks hästi elutuba, mis on ühendatud köögi ja söögitoaga. Kui siseosa paigutada väikestesse või suletud ruumidesse, ei saa soe õhk kogu majas ühtlaselt levida.
Keerulisema planeeringuga kodudes tasub pump paigaldada avarasse ruumi, mis asub hoone keskel. Seejuures tuleks õhksoojuspump suunata teiste ruumide avade poole. Kui toad on eraldatud ustega, tasub sooja õhu liikumise parandamiseks jätta uksed avatuks. Iga lisaruum, mis on soojuspumbast eemal, võib olla paar kraadi jahedam. Seega laske seade paigaldaga sinna, kus on kõige olulisem temperatuuri hoida.
Suuremate ja eraldatud tubadega kodude puhul tasub mõelda mitme õhksoojuspumba paigaldamisele. Näiteks võib suuremates elamutes paigaldada mitu eraldi siseosa erinevate korruste või tiibade jaoks, et tagada ühtlane soojus kogu majas.
2. Välisosa asukoht
Samuti tasub hoolikalt läbi mõelda, kuhu ja kuidas õhksoojuspumba välisosa paigaldada. Soojuspumba välisosa kogub soojust välisõhust ja juhib selle siseosasse. Seejuures tasub arvestada, et mida väiksem on distants soojuspumba välis- ja siseosa vahel, seda efektiivsemalt pump töötab.
Enamasti paigaldatakse õhksoojuspumba välisosa hoone välisseinale või maapinnale. Kuigi soojuspumbad on muutunud aina vaiksemaks, tekitab välisseade paratamatult mõningast müra. Seetõttu ei tasu välisosa paigaldada magamistoa akna lähedusse. Parim on selline asukoht, kus seadme vibratsioon ja müra ei sega igapäevaelu.
Kuna vibratsioon kandub läbi seinte ja eriti hästi läbi puitseinte, siis kõige mõistlikum on paigaldada õhksoojuspumba välisosa maapinnale spetsiaalsele raamile. See vähendab vibratsiooni levikut hoonesse ja võimaldab seadet hõlpsasti hooldada. Kui pole muud võimalust ja seadme välisosa tuleb seinale kinnitada, saab vibratsiooni vähendamiseks kasutada spetsiaalseid pukse.
Vältida tuleks õhksoojuspumba paigaldamist katusele või liiga kõrgele, kuna see muudab hoolduse keerulisemaks. Kui paigaldada seade seinale, siis ei tohiks see olla kõrgemal kui 2 meetrit. Kui seade pannakse maapinnale, siis ei tohiks see jääda madalamale kui 60 cm. Liiga madalale paigutatud seadme alla koguneb talvel jääd ja sulatusvesi ei saa vabalt ära voolata, mis võib tekitada lisaprobleeme.
Kindlasti ei tohiks välisosa paigaldada kinnisesse ruumi. Kui välisosa paigaldada näiteks garaaži, keldrisse või kuuri, hakkab seade kiiresti ruumis temperatuuri langetama, sest välisosa imeb välisõhust soojust ja suunab selle siseruumi. Seetõttu võib temperatuur garaažis langeda isegi madalamale kui õues. Selle tulemusena hakkab seade töötama ebaefektiivselt või lakkab täielikult töötamast. Suvel tubade jahutamisel hakkaks õhksoojuspumba välisosa vastupidiselt garaaži hoopis kütma.
Õhksoojuspumba välisosale asukoha valimisel tasub ka jälgida, et see ei asuks kohas, kus on talvel suur oht, et seade lund täis tuiskab või lumi sellele katuselt peale kukub. Välisosa ümber tuleks jätta ka piisavalt vaba ruumi õhuvooluks ja hoolduseks.
Meie tehnikud aitavad meeleldi teil õhksoojuspumbale parima asukoha valida.
3. Elektritööd
Õhksoojuspumbad on küll väga energiatõhusad, kuid nad vajavad siiski stabiilset ja kindlat elektriühendust. Seega tuleb enne paigaldamist veenduda, et olemasolev elektrisüsteem suudab seadme töökoormusega toime tulla.
Õhk-õhk soojuspump vajab reeglina 16 ampri suurust vooluühendust. Pumba ühendamiseks elektrivõrku tuleb pumba välisosa juurde tuua toitekaabel. Elektriühendused, mis tehakse välisosas, peavad olema ilmastikukindlad.
Tavaliselt paigaldatakse õhksoojuspumba jaoks eraldi vooluring, mis tagab, et seade ei koorma üle kodu elektrisüsteemi. Samuti tagab see, et õhksoojuspump saaks töötada maksimaalse võimsusega, sõltumata teiste kodumasinate kasutamisest.
Elektrikilbis peab õhksoojuspumba jaoks olema eraldi reeglina 16A (c klassi) kaitselüliti ilma rikkevoolukaitsmeta. Õhksoojuspump tuleb alati maandada vastavalt tootja juhistele, mis kaitseb seadet ja kasutajaid ootamatute elektrihäirete eest.
Õhksoojuspumba paigaldamisel on elektritööd kriitilise tähtsusega, kuna nendest sõltub seadme töökindlus ja turvalisus. Õige elektriühendus algab kodu elektrisüsteemi kontrollist. Elektritööd tuleks alati usaldada litsentseeritud spetsialistile, kes tagab, et kõik tööd on teostatud vastavalt kehtivatele standarditele ja tootja nõuetele.
4. Ehitustööd
Õhk-õhk soojuspumba paigaldamine on üsna kiire ja lihtne protsess, kuid sellega kaasnevad siiski mõned ehitustööd, mis on vajalikud seadme korrektseks ja ohutuks paigaldamiseks.
Õhksoojuspumba siseosa ja välisosa ühendamiseks torustiku ja kaablitega tuleb hoone välisseina 50-70 mm läbimõõduga ava puurida. Ava tuleb hiljem korralikult tihendada, et vältida niiskuse, külma õhu või putukate sisenemist hoonesse.
Õhksoojuspumba välis ja siseosa paigaldamine nõuab ettevalmistustöid ja õigeid kinnitustarvikuid, et seadmed oleks kindlalt ja stabiilselt paigas ning ei tekitaks müra ega vibratsiooni. Siseosa paigaldatakse toa seinale, mis suudab taluda seadme raskust.
Välisosa paigaldatakse tugeva raamiga hoone välisseinale või maapinnale, kus tuleb kasutada spetsiaalset metallist raami. Raami jaoks tuleb valmistada stabiilne 600×800 mm suurune alus. Selle võib valada betoonist, kuid samuti võib kasutada killustiku padjale asetatavat aluskivi, mille saab ka meilt tellida. Kulude kokkuhoidmiseks võite sobiva aluse ise valmis teha.
Tuleb ka arvestada, et õhksoojuspumba välisosast hakkab kütmisel tilkuma kondentsvett ning talvel tekitab seade ka jää sulatamisega vett. Seega tasub mõelda, kuidas vesi õhksoojuspumba välisosa alt ära juhtida.
5. Dokumentatsioon ja load
Õhksoojuspumba paigaldamisega kaasnev bürokraatia võib osutuda arvatust keerukamaks. Seaduste järgi on õhksoojuspumba paigaldamine elamu ümberehitamine, sest tegemist on küttesüsteemi muutmisega. Selleks, et elamut ümber ehitada, tuleb kohalikule omavalitsusele esitada ehitusteatis ja projekt ning info uue õhksoojuspumba kohta on vaja kanda ehitisregistrisse.
Korterite puhul tuleb seadme paigaldamiseks lisaks küsida korteriühistult luba, kuna soojuspumba välisosa muudab hoone välisilmet ja võib naabreid häirida. Eriti keeruliseks võib osutuda lubade saamine miljööväärtuslikel aladel ja muinsuskaitse all oleva hoone puhul, kus enne soojuspumba paigaldamist tasub muinsuskaitseametilt uurida, kas hoone välisilmet võib üldse muuta.
Miks on dokumentatsiooni esitamine vajalik? Kui õhksoojuspump jääb maja taha ja tänavalt ei paista, võib tekkida kiusatus jätta dokumendid korda ajamata. Seda ei tasu teha, sest probleemide korral võib omavalitsus teha ettekirjutuse, nõuda sunniraha või isegi õhksoojuspumba eemaldamist. Samuti tekivad probleemid kinnisvara müümisel, sest pank ei pruugi maja ostuks enne laenu anda, kui kõik kanded ehitisregistrisse on korralikult tehtud.
Kui kaua võtab õhk-õhk soojuspumba paigaldamine aega?
Kuigi õhksoojuspumba paigaldus võib nüüd tunduda keerukas protsess, on see tegelikult võrdlemisi kiire töö, mille kogenud spetsialistid teevad vähem kui päevaga ära. Seda eriti juhul, kui ettevalmistustööd on tehtud ja paigalduskoht välja valitud.
Kui õhksoojuspumba sise- ja välisosa paigalduskohta on keeruline ligi pääseda või kodu elektrisüsteem vajab täiendamist, võib see paigaldamise aega pikendada ka kahe päevani. Samuti läheb rohkem aega, kui suures hoones tuleb paigaldada mitu soojuspumba siseosa.
Paigaldamise kiiruse kõrval ei tohiks kõrvale jätta tööde kvaliteeti. Seetõttu on õige paigalduspartneri valik võtmetähtsusega, et õhk-õhk soojuspump töötaks tõhusalt ja kestaks kaua. Solevanis on professionaalsed ja litsentseeritud paigaldajad, kellel on õhksoojuspumpade paigaldamisel kogemust.