Õhksoojuspumba eelised võrreldes teiste küttelahendustega

Kui otsid säästliku ja mugavat küttelahendust, siis parim valik on õhksoojuspumba paigaldamine. Õhksoojuspump on nutikas seade, mis kütmisel kogub õuest soojusenergiat ja toob selle tuppa. Kuuma ilmaga suudab õhksoojuspump vastupidiselt sooja õhu toas jahedaga asendada.

Kuigi süsteem võib tunduda keeruline, siis õhksoojuspumba kasutamine on väga lihtne: vali vaid endale sobiv temperatuur ja seade teeb kõik vajaliku, et seda hoida.

Õhksoojuspumbad jagunevad õhk-õhk ning õhk-vesi soojuspumpadeks. Mõlemad koosnevad kahest osast, millest üks paigaldatakse õue ja teine tuppa. Õhk-õhk pumba puhul paigaldatakse toa seinale või lakke kompaktne seade, mis puhub sooja õhu otse tuppa. Õhk-vesi pump jagab soojuse majas ühtlaselt laiali sooja veega radiaatorite või põrandakütte abil.

Kuigi talvel külmade ilmadega õhksoojuspumba efektiivsus väheneb ja esialgne investeering selle paigaldamiseks võib tunduda kopsakas, siis võrreldes teiste küttelahendusega on see oluliselt säästlikum, mugavam ja kompaktsem. Õhksoojuspumba paigaldamisest ja selle hinnast saad pikemalt lugeda siit. Järgmistes peatükkides vaatame aga täpsemalt, millised on õhksoojuspumpade eelised.

Säästlik küttelahendus

Soojuspumba efektiivsus tuleneb selle nutikast tööpõhimõttest. Kui näiteks tavalised elektriradiaatorid muudavad elektri soojuseks, siis õhksoojuspump ei tooda soojust. Soojuspumbad lihtsalt koguvad spetsiaalse külmainega soojusenergiat välisõhust. Tänu sellele võib õhksoojuspumba paigaldamine vähendada elektrikulu kuni poole võrra.

Soojuspumba efektiivsust iseloomustab kõige paremini soojuspumba soojustegur ehk COP (Coefficient of Performance). COP näitab, mitu korda annab seade rohkem soojust võrreldes kulutatud elektrienergiaga. Suurem COP tähendab suuremat tõusust.

Kui näiteks soojuspumba COP on 3, siis see tähendab, et 1 kWh elektrienergia kulutamisega toodab seade 3 kWh soojusenergiat. Efektiivne õhksoojuspump suudab ideaalis kõigest 1 kWh elektrienergia kulutamisega toota 4-5 kWh soojusenergiat.

Täpsemaks õhksoojuspumpade võrdlemiseks kasutatakse SCOPi ehk sessoonset soojustegurit, mis peegeldab soojuspumba tegelikku energiatarbimist kogu kütteperioodi vältel.

Nutikamaid õhk-vesi soojuspumpasid saab seadistada reaalajas elektri börsihinda jälgima. Seejärel optimeerib soojuspump tööaegu vastavalt elektri turuhinnale. Tänu sellele töötab seade intensiivsemalt ajal, mil elektri hind on madal, ja vähendab tarbimist siis, kui hind on kõrge. Niiviisi on võimalik elektri pealt märkimisväärselt säästa. 

Lisaks on õhksoojuspumbad teistest kütteseadmetest ka oluliselt keskkonnasõbralikumad. Ahju, pelleti- või õlikatlaga kütmine paiskab paratamatult õhku keskkonnale kahjulikke gaase. Soojuspumba kasutamine roheelektriga on aga eriti kliimasõbralik.

Tagab ühtlase toatemperatuuri ja isegi sooja vee

Õhksoojuspumba paigaldamine teeb sinu igapäevaelu oluliselt mõnusamaks. Tänapäevase invertertehnoloogiaga õhksoojuspump tagab aastaringselt ühtlase temperatuuri. Kui tuba läheb jahedamaks, suurendab seade küttevõimsust sujuvalt, mis hoiab temperatuuri stabiilsena.

Samuti on tänapäeva õhksoojuspumpasid võimalik ühendada Wi-Fi võrku, mis võimaldab neid juhtida nutitelefoni või tahvelarvuti kaudu. Selle abil saate temperatuuri reguleerida isegi siis, kui te kodus ei ole. Näiteks võite kaugjuhtimisega lülitada pumba sisse või välja, muuta seadistusi või kontrollida temperatuuri enne koju saabumist.

Eriti mugav on õhk-vesi soojuspumba lahendus, millega saab radiaatorite või põrandakütte abil seadistada igas toa temperatuuri eraldi. See on võimalik tänu termostaatidele, millega saab reguleerida, kui palju iga toa küttesüsteemi sooja vett jõuab. 

Õhk-vesi soojuspumba soetamisega saate valida veel ühe kasuliku lisafunktsiooni. Nimelt on osad õhk-vesi soojuspumbad varustatud tarbevee boileriga. See tähendab, et lisaks maja kütmisele suudab seade samal ajal toota ka sooja vett duššide ja kraanide jaoks. See on efektiivne ja energiasäästlik lahendus, mis tagab, et soe tarbevesi on alati saadaval.

Isegi kui mõnel õhk-vesi soojuspumba mudelil ei ole integreeritud tarbeveeboilerit, saab selle lisana juurde paigaldada. Sellisel juhul tuleb arvestada, et eraldiseisev boiler vajab rohkem ruumi kui integreeritud lahendusega mudelid. Boilerit saab süsteemile lisada ka siis, kui õhk-vesi soojuspump on juba paigaldatud, kuid boiler veel mitte.

Lisaks saab õhk-vesi süsteemi kombineerida ka teiste kütteallikatega, näiteks pelletikatla või maasoojuspumbaga. Selline kombineeritud lahendus on eriti kasulik väga külmade ilmade korral, kui õhk-vesi soojuspumba efektiivsus väheneb. Sellisel juhul saab samaaegselt näiteks pelletikatla või muu täiendava lahendusega kütta, mida paljud ka praktikas teevad.

Mugav küttelahendus

Õhksoojuspumpade suur eelis on ka see, et erinevalt mõnest teisest küttelahendusest töötavad seadmed iseseisvalt ja ööpäevaringselt. Kuigi sarnaselt õhk-vesi soojuspumpadega on vee soojendamisega võimalik kodu kütta ka pelleti- või õlikatlaga, siis erinevalt soojuspumbast tuleb kateldesse kütust lisada ja neid oluliselt tihedamini hooldada. 

Ahiküttega elamus nõuab kodu soojana hoidmine veelgi rohkem vaeva: tuleb varuda küttepuud, neid kuskil hoiustada, tuppa tuua ja kodu soojaks saamiseks mitu tundi kütta. Seejuures on oht, et toad lähevad lõpuks liiga kuumaks.

Õhksoojuspumbaga selliseid muresid pole. Koju jõudes ootab teid ees mõnusalt soe tuba. Lisaks on võimalik seadistada ajakava, millal ja millist temperatuuri seade hoiab. Näiteks saab seadistada pumba nii, et see töötab madalama võimsusega ajal, mil te kodus ei ole ja tõstab temperatuuri enne teie saabumist.

Õhksoojuspumba efektiivsus sõltub siiski välistemperatuurist. Hea õhksoojuspump suuda​b kütta ka siis, kui õues on 25 kraadi külma. Eesti talvede puhul tasub arvestada, et õhk-õhksoojuspumba kasutamisel köetakse 5-15% vajalikust soojusest juurde näiteks ahju, elektriradiaatori või muu küttekehaga.

Võimaldab ruume jahutada

Suviste kuumalainete ajal tõttavad inimesed poodi ventilaatoreid ja konditsioneere soetama, kuid mõistlikum on juba siis hoopis õhksoojuspump paigaldada. See on mitmekülgne seade, mis suudab lisaks kütmisele hoida kuumadel suvepäevadel kodu tõhusalt jahedana.

Seejuures pole õhksoojuspump nagu ventilaator, mis lihtsalt õhku toas ringi ajab. Kui lülitate õhksoojuspumba jahutamise režiimile, kogub see siseruumist sooja õhu kokku ja kannab selle õue. Samal ajal puhub ventilaator jaheda õhu ruumi laiali, tagades toas meeldiva ja ühtlase temperatuuri.

Võrreldes vanemat tüüpi konditsioneeriga suudab koju paigaldatud õhk-õhksoojuspump pakkuda  kuni 40% väiksema energiakuluga sama jahutust. Odavamad ilma inverterita konditsioneerid töötavad pidevalt täisvõimsusel ning temperatuuri hoidmiseks lülitavad need ennast sisse välja. Seega ei suuda need hoida ka nii stabiilset kliimat kui tänapäeva õhksoojuspumbad. 

Samuti ei võimalda tavaline konditsioneer tubasid kütta. Teades heitlikku Eesti ilma, võib ette tulla perioode, mil suvelgi on vaja tuppa hoopis sooja lisada. Ilmast olenemata on üldjuhul ka suvekuudel niisketesse ruumidesse kütet tarvis. Seda suudab õhksoojuspump pakkuda vaid ühe nupuvajutusega.

Lisaks temperatuuri alandamisele aitab õhksoojuspump eemaldada õhust liigselt niiskust, mis teeb ruumi sisekliima veelgi mõnusamaks. Kuivem õhk tundub jahedam ja tänu sellele ei pea seadme ventilaator liiga kõvasti puhuma.

Kompaktne disain

Lisaks efektiivsusele ja energiasäästule tahame, et meie kütteseadmed oleksid stiilsed ja ei võtaks tarbetult palju ruumi. Ka siinkohal teevad õhksoojuspumbad teistele küttelahendustele pika puuga ära. Seadmete kompaktne disain ja mitmekülgsus teevad sellest ideaalse valiku igas suuruses kodudele. 

Erinevalt traditsioonilistest küttelahendustest, mis võivad nõuda suuri katlaruume või keerukaid torustikusüsteeme, on õhksoojuspumpa võimalik mugavalt paigaldada isegi väiksematesse kodudesse või kitsastesse ruumidesse. Seejuures ei vaja õhksoojuspumba paigaldamine suuri ja keerukaid ehituslikke ettevalmistusi. 

Õhksoojuspump koosneb välis- ja sisemoodulist. Välismoodul paigaldatakse hoone välisseinale või maapinnale ja sisemoodul toa seinale tavaliselt üsna lae lähedale. Õhksoojuspumpade disain on minimalistlik ja stiilne, mis tähendab, et seadmed ei jää väga silmaga ega häiri ruumide üldist välimust. 

Õhk-vesi soojuspumbad on küll veidi suuremad ja vajavad kütmiseks radiaatoreid või põrandaküttetorustikku, kuid neid on võimalik ühendada ka olemasoleva vesiküttesüsteemiga. Võrreldes näiteks maasoojuspumbaga, mille jaoks tuleb maasse kaevata maakollektor, on õhk-vesi soojuspump siiski oluliselt kompaktsem süsteem.

Madalad hoolduskulud ja pikk eluiga

Õhksoojuspumba hoolduskulud on väikesed, eriti võrreldes näiteks õli- või pelletkatlaga. Üks peamisi hooldustoiminguid, mida tuleb regulaarselt teha, on soojuspumba filtrite puhastamine. Õhk-Õhksoojuspumba puhul on see lihtne ja enamasti saab sellega iga koduomanik ise hakkama.

Õhk-õhk soojuspumba puhastamise vajadus sõltub küll seadme kasutamise intensiivsusest ja ruumide tolmususest, kuid tavaliselt piisab, kui filtreid puhastatakse kord kuus. Filtrid takistavad tolmu ja mustuse sattumist seadmesse, mis võib pikemas perspektiivis kahjustada seadme efektiivsust. 

Nii õhk-vesi kui ka õhk-õhksoojuspumba välisseade võib koguda mustust ja puulehti, mis võivad takistada õhuvoolu ja vähendada seadme tõhusust. Seetõttu tasub ka välismoodulit eriti kevadel ja sügisel regulaarselt puhastada. Kuigi õhksoojuspumba välisosa sulatab ennast ise, tasub talvel siiski jälgida, et seadmele ei koguneks liigset lund või jääd, mis võib selle tööd häirida. 

Kord aastas tasub kutsuda spetsialist, kes õhksoojuspumpa põhjalikumalt puhastab ja kontrollib. See aitab ennetada võimalikke probleeme ja tagada seadme efektiivsuse ja pikaajalise töökindluse.

Üldjuhul on tänapäevased õhksoojuspumbad väga töökindlad ning nende eluiga ulatub 10-15 aastani, kui neid õigesti hooldada. Siiski võivad ajapikku mõned komponendid, nagu kompressor või ventilaator, vajada remonti või väljavahetamist. Õigeaegne hooldus võib aidata neid kulutusi minimeerida.

Milline on hea õhksoojuspump? 

Kui otsid oma kodu või kontori jaoks parimat õhksoojuspumpa, peab see vastama sinu vajadustele ja ruumide eripäradele. Hea õhksoojuspump peab olema piisava võimsusega, et see suudaks soojendada või jahutada kogu ruumi. Seejuures suudab õigesti valitud soojuspump toad soojana hoida ka krõbedama külmaga talvepäevadel.

Samuti aitab hea õhksoojuspump vähendada märkimisväärselt küttekulusid ning suudab efektiivsuse juures tagada ka ühtlase temperatuuri. Eriti targa tehnoloogiaga õhk-vesisoojuspumbad jälgivad elektri börsihinda, et kulusid veelgi vähendada.

Hästi paigaldatud õhksoojuspump ei häiri inimeste igapäevaelu, kuid suudab võimalikult efektiivselt soojust tubadesse laiali kanda. Head soojuspumbad töötavad vaikselt ja märkamatult ning neid on lihtne hooldada. Loomulikult on usaldusväärsed õhksoojuspumbad töökindlad ning hea hinna ja kvaliteedi suhtega.

Kas valida õhk-õhk soojuspump või õhk-vesi soojuspump?

Kui oled otsustanud valida soojuspumba, seisad tõenäoliselt ühel hetkel dilemma ees: kas valida õhk-õhk või õhk-vesi soojuspump? Mõlemad on energiasäästlikud ja tõhusad lahendused, kuid nende tööpõhimõtted ja kasutusvõimalused on erinevad.

Õhk-õhk soojuspump ammutab soojusenergia välisõhust ja puhub selle sooja õhuna otse ruumidesse. Õhk-õhk soojuspump on suurepärane lahendus väiksematele ja avatud planeeringuga elamutele ja hoonetele.

Õhk-õhk soojuspumpasid on üldjuhul odavam soetada ja paigaldada kui õhk-vesi süsteeme. Paigaldamine võtab reeglina ainult ühe päeva, mistõttu on see kiire ja mugav lahendus.  Lisaks suudab õhk-õhk soojuspump ruume efektiivsemalt jahutada. Samas tekitab õhksoojuspumba siseosa erinevalt õhk-vesi pumbast veidi müra.

Õhk-vesi soojuspump töötab sarnaselt, ammutades soojusenergia välisõhust, kuid see kannab soojuse maja vesiküttesüsteemi (radiaatoritesse või põrandaküttesse). Seega on  õhk-vesi soojuspump efektiivsem küttesüsteem ka suuremates hoonetes, tagades ühtlasema sisekliima kõikides ruumides. Lisaks ruumide kütmisele suudab õhk-vesi soojuspump toota ka sooja tarbevett.

Kuigi õhk-vesi soojuspumba püsikulud on reeglina madalamad, on nii seadme soetamine kui ka paigaldus kallimad. Õhk-vesi soojuspumba paigaldamine on keerukam ja nõuab rohkem aega. Seda eriti juhul, kui majas ei ole eelnevalt radiaatorite või põrandakütte valmidust. 

Vali õhk-õhk soojuspump, kui:

  • Elad väiksemas majas, korteris või suvilas.
  • Vajad tõhusat ja soodsat lahendust lisakütteks või alternatiiviks elektriküttele.
  • Soovid kiiret paigaldust ja väiksemat alginvesteeringut.
  • Hindad võimalust kasutada seadet nii kütmiseks kui ka jahutamiseks.

Vali õhk-vesi soojuspump, kui:

  • Elad suuremas majas, mis vajab terviklikku kütte- ja sooja tarbevee lahendust.
  • Oled valmis tegema suurema alginvesteeringu, mis tasub end aja jooksul madalamate küttekuludena ära.
  • Sul on juba vesiküttesüsteem (radiaatorid, põrandaküte) olemas või plaanid seda paigaldada.
  • Soovid keskkonnasõbralikku ja säästlikku kütteviisi, mis asendab traditsioonilised kütteliigid.

Nii õhk-õhk kui ka õhk-vesi soojuspump on suurepärased valikud, kuid nende sobivus sõltub sinu kodu suurusest, olemasolevast küttesüsteemist ja eelarvest. Kui vajad täiendavat nõu või soovid personaalset konsultatsiooni, võta meiega ühendust – aitame leida just sinu kodu jaoks parima lahenduse.

Kui palju maksab õhksoojuspumba paigaldus? 

Õhk-õhk soojuspumba paigaldus on tavaliselt odavam kui õhk-vesi süsteemi paigaldamine. Tavaline õhksoojuspump koosneb ühest välis- ja ühest siseosast, samas kui õhk-vesi süsteem tuleb ühendada maja vesiküttesüsteemiga, mis nõuab rohkem tööd.

Paigaldamise hind sõltub ka sellest, kuhu seade paigaldatakse. Kui õhksoojuspumba välisseade jääb maapinnale, on töö lihtsam ja odavam. Kui aga seade tuleb paigaldada kõrgemale seinale või raskesti ligipääsetavasse kohta, võivad kulud tõusta. Elektritööd, torustiku vedamine, seinte puurimine ja muud vajalikud tööd võivad samuti kulusid suurendada.

Kuigi paigalduse täpne hind sõltub konkreetsetest teguritest, võib õhk-õhk soojuspumba paigaldamise kulu jääda vahemikku 400-500 eurot. Lihtsamate paigalduste korral on võimalik õhk-vesi soojuspumba paigaldamisel saada hakkama 1250 euroga. Enamikel juhtudel algab õhk-vesi soojuspumba paigalduse hind 1400 eurost ja keerulisemate kombineeritud lahenduste puhul võib hind küündida isegi 2500-3000 euro juurde.

Kui oled huvitatud õhksoojuspumba paigaldusest või vajad täiendavat nõu, võta meiega ühendust – pakume parimat lahendust ja professionaalset paigaldust!

Millised on õhksoojuspumba miinused?

Nagu iga tehnoloogial on ka õhksoojuspumbal omad puudused. Kuigi õhksoojuspumbad on loodud töötama ka jahedates oludes, võib pumba efektiivsus madalate temperatuuride korral väheneda. Tasub ka arvestada, et elektrikatkestuse korral õhksoojuspump ei tööta.

Õhksoojuspumba soetamine ja paigaldamine ei pruugi olla kõikidel juhtudel taskukohane. Kui soovid kokkuhoiu mõttes õhksoojuspumpa ise paigaldada, tasub teada, et paljud tootjaid ei anna garantiid, kui paigaldust pole teinud professionaal. Professionaalne paigaldus on vajalik, et tagada seadme õige töö ja pikem kasutusiga.

Lisaks tuleb arvestada, et seadme paigaldamine muudab hoone välimust, mis tähendab, et näiteks miljööväärtuslikel aladel ja muinsuskaitseliste hoonete puhul ei pruugi ametnikud pumba paigaldamiseks luba anda.